Українська компанія “ССК-ІНЖИНІРИНГ”, одним з основних напрямків в роботі якої є, закладка плантацій горіха, здійснює діяльність на Півдні України (Запорізька, Херсонська області). На сьогодні керівництвом компанії прийнято рішення про пошук партнерів для спільного інвестування в закладку садів волоського горіха, з метою експорту на світові ринки.
Запрошується інвестор на участь в даному проекті від 100 га (і кратно 100 га) на наступних умовах: фінансування 80% витрат, згідно з графіком (6 років), при яких частка власності інвестора становитиме 51% активів і доходів підприємства, а частка нашого співфінансування складе 20% витрат, при яких власність активів і доходів становить 49%.
Практична реалізація проекту на всіх етапах забезпечується українською стороною.
Загальний розмір інвестицій за 6 років від закладки саду до збору і реалізації першого промислового врожаю становить: 598 900,00 євро на 100 га.
На 6-й рік планована врожайність становить 3 т / га.
Максимальна вартість реалізації горіху без урахування транспортних витрат становить 1100 євро на 1 т.
Валовий дохід становить 1100 євро / 1т * 300 т = 330 000,00 євро / рік.
Термін окупності проекту – 3 роки з моменту початку промислового плодоношення.
Плантації волоського горіху закладаються з сертифікованих селекційних сортів.
Процес закладки саду, вирощування і збору врожаю відбувається під наглядом автора, сертифікованими компаніями постачальника селекційних саджанців, з гарантією якості самих саджанців. Діяльність з вирощування садів волоського горіха не сертифікується.
На сьогоднішній день компанія “ССК-ІНЖИНІРИНГ” оформила в довгострокове користування 635 га землі на 100 років, з яких 152 га вже засаджено волоським горіхом.
Компанія готова нарощувати земельний банк до 200 га в рік, з наступною закладкою садів волоського горіха.
При закладці садів оформляється паспорт саду, а при отриманні готової продукції вона сертифікується відповідно до вимоги країни-імпортера.
При вирощуванні продукції застосовуються тільки біодобрива.
Готова продукція поставляється в двох видах: горіх в шкаралупі фасований в мішки по 25 кг на европалет, обгорнутий стрейч-плівкою, а очищене ядро горіха – фасоване в вакуумну поліетиленову упаковку, в картонних ящиках, розташованих на европалет. Мінімальна партія поставки 12-футовий контейнер.
Опис підприємства і галузі.
Українська компанія “ССК-ІНЖИНІРИНГ”, одним з напрямків в роботі якої є, закладка плантацій горіха в Україні. Компанія здійснює діяльність на Півдні України (Запорізька, Херсонська області). На сьогоднішній день керівництвом компанії прийнято рішення про пошук партнерів для спільного інвестування в закладці садів волоського горіха з цілю експорту на світові ринки.
Переваги роботи з компанією “ССК-ІНЖИНІРИНГ”:
Наше підприємство має можливість формувати партії волоського горіха для експорту, які відповідають Стандартам Європейського Союзу ЄЕК ООН DDP-02, для збуту і контролю товарної якості ядер волоських горіхів:
І) Ядра волоських горіхів усіх сортів, при дотриманні спеціальних умов для кожного сорту і дозволених допусків, повинні бути:
Стан ядер волоських горіхів має бути таким, щоб вони могли:
ІІ) Вміст вологи
Вміст вологи в ядрах волоських горіхів не повинен перевищувати 5%.
У кожній упаковці допускається наявність продукту, що не відповідає вимогам для зазначеного сорту, в межах допусків, встановлених щодо якості, забарвлення і виду.
Виробництво волоських горіхів на Україні було відносно високим за останні кілька років і схоже така ситуація збережеться в майбутньому. Площі під промислове вирощування волоського горіха збільшуються з 2011 року. Більше 50% всієї продукції експортується в країни Європи і Середнього Сходу. Крім того, в 2016 значно зріс експорт до Китаю, Гонконг і В’єтнам. На внутрішньому ринку горіхи традиційно використовуються в дієтичних продуктах, для приготування десертів, а також споживаються в сирому вигляді. Попит на волоські горіхи стабільний як з боку населення, так і з боку виробників кондитерських виробів.
Горіхові сади завжди були широко поширені на всій території України, які вирощувалися в колгоспах і радгоспах. Деякі з садів до сих пір використовуються у виробництві, втім відрізняються дуже малою продуктивністю. В даний час більше 85% горіхів проводиться приватним сектором. З 2011 року починається використання горіхових садів в комерційних цілях. Розміри плантацій варіюються в широкому діапазоні – від 0,5 до 100 га. У центральних і південних районах збираються хороші врожаї, але потрібно штучне зрошення, в північних районах вологи достатньо, але врожаї невеликі через більш холодного клімату. Українські фермери вирощують волоські горіхи місцевих сортів, які не здатні задовольняти постійно зростаючий попит. Більшість українських виробників не обробляють свої дерева проти хвороб і шкідників.
В основному, виробництво волоських горіхів в Україні ведеться досі «дідівським» способом, урожай збирається вручну або з використанням примітивних пристроїв, якими користувалися сто років тому. Середньорічне зростання ціни на деякі горіхи знаходився на рівні 8%. Темпи зростання вартості колотого горіха також демонструє стабільне зростання на 10%. У 2017 році ціна досягла цифри 9160 доларів США за тонну (у 2010 році ціна не перевищувала 4000 доларів).
Перспективи для експорту волоських горіхів:
Для створення більш конкурентного продукту (в сегменті експорту волоського горіха в тому числі) буде вжито заходів щодо вдосконалення процесу на всіх його етапах:
Бізнес піддається дії наступних факторів ризику:
В офіційній статистиці відсутні дані про точні розміри загальної площі садів, зайнятих у виробництві волоських горіхів, проте за останні три роки площа під сади збільшувалася з середньою швидкістю 1 000 га на рік, досягнувши до 2015 року 3 500 га. Нові сади почнуть плодоносити через 5-7 років. Вони відрізняються малою врожайністю, яка поступово зростатиме, досягнувши свого піку через 15-20 років після посадки. Одночасно з розширенням виробничих площ, починаючи з 2011 року, в старих садах йде поступова заміна малопродуктивних сортів на більш сучасні сорти. Очікується, що після завершення цього процесу, виробництво волоського горіха в Україні значно зросте.
Волоський горіх характеризується постійним попитом, як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках. Ціни – передбачувані, вони падають до нижньої планки восени, коли на ринку з’являється новий урожай, протягом зими вони поступово зростають, досягаючи максимуму навесні, коли запаси продукту закінчуються. На національному рівні відсутня консолідована інформація про ціни в галузі в цілому.
Експортом волоського горіха в основному займаються приватні компанії. Галузева група – «Українська горіхова Асоціація», допомагає не тільки фермерам на всіх етапах виробничого циклу вирощування горіхів, але і тісно співпрацює з експортерами, зокрема на етапі таргетування світових ринків. Основні експортні поставки йдуть з жовтня по травень. У травні новий урожай волоського горіха починає надходити з Південної півкулі, що, як правило, сильно позначається на попиті українського продукту, це особливо помітно з боку європейських країн.
У сезоні 2017/2018 експорт збільшився на 5%, завдяки розширенню виробничих площ, а також успішній роботі державної програми з розвитку міжнародної торгівлі.
Запаси волоського горіха по країні дуже важко оцінювати. В основному вони зберігаються у приватних виробників і якщо продукт не експортується, то не залишається ніяких слідів його руху.
Зараз розвиток і експорт блокується тим, що основна частина горіхових насаджень зосереджена в приватних угіддях і лісосмугах. Це не дає змоги формувати продажні партії за кордон, а в цілому – працювати стабільно і прогнозовано
На відміну від більшості розрізнених конкурентів наша компанія має можливість, завдяки налагодженому механізму нарощування земельного банку і збільшення площ садів, самостійно формувати партії такого обсягу, який буде цікавий і вигідний потенційному покупцеві.
Площа садів, що закладаються, становить від 100 га до 2000 га. Земельний банк компанії поповнюється наступним чином:
Відстань від Мелітополя до портів:
Бердянськ: 110 км
Іллічівськ: 450 км (найбільший контейнерний порт України)
З Мелітополя (Україна) доставка автотранспортом будь-яку країну Європи. Україна має безпосередній кордон з ЄС, з якою підписано Договір про зону вільної торгівлі.
На підприємстві працюють висококваліфіковані співробітники з вищою аграрною освітою. У місті Мелітополі функціонує ВНЗ – Таврійський Державний агротехнологічний університет, спеціалізований аграрний коледж і Науково-дослідний інститут зрошуваного садівництва, з яким підписано Договір про співробітництво.
У 2019 заплановано створення підрозділу по селекції горіха волоського і фундука, а також закладка власного маточного розсадника, в зв’язку з чим в штат підприємства залучені наукові співробітники НДІ зрошуваного садівництва, і налагоджені зв’язки з селекційними майданчиками в Києві і Кишиневі (Молдова).
Підприємство нарощує земельний банк до 200 га на рік і також забезпечено необхідними приміщеннями: офісом, складом, ремонтно-господарської базою, приміщеннями для лабораторій і наукових співробітників, виробничу територію і приміщення для лущення і переробки.
Запрошується інвестор на участь в даному проекті від 100 га (і кратно 100 га) на наступних умовах:
Фінансування 80% витрат, згідно з графіком (6 років), при яких частка власності інвестора становитиме 51% активів і доходів підприємства, а частка нашого співфінансування складе 20% витрат, при яких власність активів і доходів становить 49%.
Практична реалізація проекту на всіх етапах забезпечується Українською стороною.
Форма власності підприємства: Спільне підприємство з розподілом часток 51% / 49%.
Всі активи будуть належати підприємству, включаючи права власності на землю, договори емфітевзису, договору оренди, техніка, обладнання, інтелектуальна власність, селекційні розробки та ін.
Можливо відкриття Спільного підприємства на вищевикладених умовах на території країни-інвестора, який, в свою чергу, відкриє філію та представництво на території України.